Murat Aydın
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:
Zeytinburnu Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz günlerden beri sosyal belediyeciliğe özel önem veriyoruz. Bu kavram çerçevesinde ilçemizdeki dezavantajlı grupların, bireylerin pozisyonlarını iyileştirmeyi ve onlara göre projeler üretmeyi düşünüyoruz, bu yönde adımlar atıyoruz. Murat Aydın

Bu kavram çerçevesinde ilçemizdeki dezavantajlı grupların, bireylerin pozisyonlarını iyileştirmeyi ve onlara göre projeler üretmeyi düşünüyoruz, bu yönde adımlar atıyoruz.

Bu inançla çıktığımız yolda, yıllar içinde büyük başarılara imza attık. Artık diyebiliriz ki Zeytinburnu’nda temas etmediğimiz muhtaç vatandaşımız, derdine koşmadığımız ailemiz, sevincine ortak olmadığımız hemşehrimiz kalmamıştır.

Elimizi uzattığımız, dua almak için yola çıktığımız, tüm bu projelerimizi gerçekleştirdiğimiz, bir aile ilişkisi kurduğumuz ve bu ilişkiyi geleceğe taşıyacağımız kurumsal yapımızın, çatımızın adı AKDEM’dir.

Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM); donanımlı yerleşkesi, uzman kadrosu ve gönüllüler ordusuyla, bundan sonra da yardıma ihtiyaç duyan kadınlarımızın ve ailelerimizin yanındadır. AKDEM çatısı altındaki hedefimiz ailenin yapısını güçlendirmek, ailede mutluluk ve huzuru devamlı kılmak, yoksa bu mutluluğu sağlayacak adımlar atmak, aile içerisinde dezavantajlı bireyler, engelliler varsa, onlara yardımcı olmaktır.

Ailelerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın ve engelli hemşehrilerimizin fiziksel ve psikolojik sorunları, AKDEM sayesinde şimdiye kadar çözüm buldu. Bundan sonra da çalışmalarımız titizlikle sürdürülecektir. Kadınlarımız, bireysel yardımların yanı sıra meslek edindirme eğitimleri, hukuki danışmanlık servisleri ya da aile gelişimini destekleyen eğitim süreçleriyle daima AKDEM’in geniş kanatları altında olacaklardır.

 

AKDEM bir marka-kuruluş olarak engellilerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik hizmetlerini aralıksız sürdürmektedir. Bu hizmetler en yeni gelişmeleri göz önünde bulunduran, uzman kadrolarımızca planlanan, birinci sınıf hizmetleri içermektedir. Bu çatı altında sunduğumuz hizmetlerimiz, vatandaşlarımızın büyük meblağlar ödeyerek dışarıdan aldıkları hizmetlerin tamamını kapsamakta ve tamamen ücretsiz olarak, büyük bir titizlikle, kesintisiz yürütülmektedir.

 

Özellikle geleceğimizin toplumunu yetiştiren annelerimize ve anne adaylarımıza yönelik hizmetlerimize dikkatinizi çekmek isteriz. Burada AKDEM çatısı altındaki bütün projelerimizin sadece isimlerini anmak bile imkansız. Ancak bir kaçından bahsetmemiz gerekirse;

AKDEM annelerimizin ve anne adaylarımızın özel annelik eğitimlerinden çocuklarımızın ilk eğitimlerine, okul-öncesi ve anaokulu düzeyindeki çok yönlü gelişimlerine kadar bir çok alanda hizmet vermektedir.

 

AKDEM çocuk ve kadınlarımıza yönelik özel projeler yürütmektedir. Kadınlarımıza yönelik evde bakım, sosyal danışmanlık, psikolojik danışmanlık gibi hizmetler yürütülmekte; öte yandan, isteyen bütün ailelerimiz için annelik eğitimleri, gebelik eğitimleri, yetişkin eğitimleri, pratik bilgiler için özel faaliyetler, babalık eğitimi, kadın sağlığı ve bilinçli ebeveyn eğitimleri, çevre bilinci seminerleri, değerler eğitimi, oyun atölyeleri, güzel sanatlar faaliyetleri, müzik, tiyatro, sair kültürel etkinlikler gibi hizmetler sunulmaktadır.

 

Engelli vatandaşlarımız, bilindiği gibi AKDEM’in özel ilgi alanını oluşturmaktadır. Engelli bütün vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak bütün tedbirleri alıyoruz. Tedavi süreçlerine yardımcı hizmetlerin yürütülmesinden, onların özel eğlence faaliyetlerine, sosyal hayatlarının canlandırılması projelerinden eğitim faaliyetlerine kadar bütün hayatlarını kuşatan hizmetleri, AKDEM’in uzman kadrolarıyla kendilerine sunuyoruz.

 

Evde bakım hizmetleri, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlara yardımcı olmak da bunlara dahil olan hizmetlerimiz. Onun dışında ekonomik anlamda durumu iyi olmayanlara ya da sağlık anlamında durumu iyi olmadığı için yemeğini pişiremeyenlere yemek hizmetleri, gıda hizmetleri gibi faaliyetlerimiz var. Ve şunu ifade edeyim bizim sosyal belediyecilikle ilgili harcamalarımız Zeytinburnu Belediyesi’nin 18 yıl önceki gerçekleşen gelir bütçesinin tamamından daha fazla. Yani 18 yıl önce Zeytinburnu Belediyesi’nin bütün imkanları kadar bir imkanı, sadece dezavantajlı grupların pozisyonunu iyileştirmekle ilgili, daha genel ifadesiyle sosyal belediyecilikle ilgili alanda harcıyoruz. Bu bizim “olmazsa olmaz”ımız, hatta 2009 seçimlerinde benim seçim vaatlerimden birisi de; “Sosyal belediyecilik denince Zeytinburnu Belediyesi akla gelecek”. Biz dua almak, dezavantajlı bireylerimizin pozisyonunu iyileştirmekle ilgili yoğun bir gayretin içerisinde olacağız demiştik. bu artık Türkiye’de bütün belediyelerin imkanları ölçüsünde yapması gereken, üretmesi gereken bir hizmet alanı.

 

Hayatını Zeytinburnu’nda sürdürme ayrıcalığını yaşayan bütün hemşehrilerimizin, AKDEM’in bu kitapçığına göz gezdirmelerini rica ediyorum.
İhtiyaçlarımızın ötesinden, bizler için bir kaynaşma ve güzel bir “GENİŞ AİLE” çatısı olan AKDEM’i her şeyden önce bir dua kapısı olarak görüyor, öyle anlamlandırıyoruz. AKDEM olarak “GENİŞ AİLEMİZİN” bütün fertlerine kapımız her zaman açıktır.

 

Daha sağlıklı ve daha müreffeh bir Zeytinburnu için, Aile Destekleme ve Engelliler Merkezimizin (AKDEM) faaliyetlerini hemşehrilerimizin dikkatine sunuyor; daha güzel bir Zeytinburnu için el ele, gönül gönüle diyoruz...

 

MURAT AYDIN

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI