Şefkat Ve Merhamet toplumunun Bize Kazandırdıkları…
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

 

Yrd.Doç.Dr.Aynur Uraler Çarsamba Seminerlerimizin bu haftaki konugu olarak açiklamalariyla merhamet toplumu konusuna isik tuttu.

“Merhametin olmadigi yerde zulüm vardir” Zulmün hüküm sürdügü bir toplumda ortaya çikan model insanlarin hem maddi hem de manevi yönden ciddi zararlara ugramasina neden olacagindan bahseden Uraler söyle devam etti;Kargasa ortaminin ana sebebi inançsizligin getirdigi zalimlik ve merhametsizliktir.Allah Korkusuna ve Allah sevgisine dayanan,Kuran’a uygun bir merhamet olmadiginda,geriye insanlari kötülük yapmaktan alikoyacak hiçbir sebep kalmaz.

Merhamet duygusunun tam anlamiyla yasanmadigi bir toplumda kadinin dayak yemesi,çocuklarin ezilmesinin,fakirlik korkusuyla öldürülmelerinin,sokaga terk edilmelerinin,hirsizlik için yol kesen,evlere girerek ev sahiplerini öldüren insanlarin çogalmasinin ve daha bunun gibi birçok olayin önünde hiçbir engel kalmamis olur.

Merhametsizlik ilk basta insanin kendisine zarar verir. Vidani kendisine merhameti emrettigi ve dogru olani gösterdigi halde bu sesi bastirip,zalimligi tercih eden insan hiçbir zaman gerçek anlamda bir iç huzuru yasayamaz.

Insan ancak vicdanin sesini dinlediginde huzur duyacak sekilde yaratilmistir.

Kargasa ve Zulüm ortamindan kurtulmanin tek yolu,Allah’in Kuran’da ögrettigi ve Peygamber efendimiz(sav)’in tavsiye ettigi merhamet anlayisini tam anlamiyla yasamaktir.

"Allah-u Teala, Kuran ahlakini yasamaya karar verip zulmü terk eden kimsenin günahlarini da bagislayacagini vaat etmistir."


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler