Otizm ve Yansımaları
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM), İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Otistikler Derneği işbirliğinde Dünya Otizm Farkındalık Ayı kapsamında düzenlenen “Otizm ve Yansımaları Sempozyumu” Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Dünya Otizm Farkındalık Ayı kapsamında düzenlenen “Otizm ve Yansımaları Sempozyumu”nda otizm hakkında bilgiler verilirken, otizm tanılı bireylerin sorunları ve ailelerin neler yapması gerektiği konuları masaya yatırıldı. Sempozyuma otizm tanılı çocuğu olan aileler, üniversite öğrencileri, özel eğitim öğretmenleri, sağlık çalışanları ve çeşitli meslek grubundan çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Sempozyumda konuşan Başkan Arısoy, “Zeytinburnu Belediyemiz ve özelde Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezimiz, engellilerin bütün alanlarında olduğu gibi otizmle ilgili rehabilitasyon konusunda da birçok çalışmalar ortaya koyuyor. İnşallah “Otizm ve Yansımaları” Sempozyumu da bu çalışmaların gelişmesine katkı sağlar. Biz, bütün engellilerin hayata erişiminin kolaylaştırılması sözüyle yola çıktık. Bu konuyla ilgili belediyemizde yapılmış çok güzel çalışmalar var, bunları çıtayı yükselterek devam ettireceğiz. Engelliler konusu sürekli olarak hepimizin dikkatini uyanık tutmasını gerektiren bir husus. Dolayısıyla hem ailelerin, hem toplumun hem de kamunun ve özellikle de bu konuda kendisini hizmete yükümlü addetmiş kurumların sürekli dikkatini uyanık tutarak gelişim göstermesi gerekir. Çünkü her geçen gün yeni bir sorun ortaya çıkıyor ve burada dikkati bıraktığımız an bulunduğumuz yere geri düşüyoruz. Bu sebeple engellilere yönelik hizmetimizi daha da geliştirmeye niyetliyiz. Bunu önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sempozyum hakkında bilgi veren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nevin Eracar, “Bu sempozyumu Zeytinburnu Belediyesinin bir kuruluşu olan Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) ile birlikte yapıyoruz. Otistikler Derneği’nin geleneksel sempozyumunun 9. sunu düzenliyoruz. AKDEM ile iş birliği yapmak bizim için çok konforlu oldu. Sempozyumun amacı otizmin farkında olmak değil, sadece otizm sürecinde geliştirmiş olduğumuz erken müdahale; otizmde ruhsal gelişim, sosya-duygusal gelişimi uyarılarak bütün gelişimsel aksamaya engel olabildiğimiz ve normal gelişime yol açabildiğimiz bir modelimiz var. Bu modeli yaygınlaştırmak üzere çalışan bir derneğiz.” dedi.

“Bu sempozyumun insanlara dokunan bir içeriği var.”

Eracar, “ sempozyum aracılığıyla AKDEM ile buluşmuş olduk. Bu iş birliği tarama çalışması bağlamında başladı. Zeytinburnu’nda 140 aile tarandı. Çocukları 18 ile 36  ay arasında çocuklar üzerinde bu tarama yapıldı ve bu çocuklardan 15 çocuğun otizm için risk taşımakta olduğunu gördük. Şimdi öğrencilerimiz ile birlikte çocuklara psiko-sosyal gelişimsel destek çalışması ve aileleri bu sürece alıştırmak adına duygusal ve bilişsel destek çalışmaları yapacağız. Bu sempozyumun insanlara dokunan bir yanı var. Bu süreci yaşayan ailelere uzanan bir kolu var. Bu alanda çalışan öğretmenlere, uzmanlara yönelik bazı ışık tutabilen bir yanı var.” dedi.

“Genelde dik durmaya çalışıyorum normalmiş gibi”

Sempozyuma ilk defa katıldığını ve oldukça faydalı olduğunu söyleyen Fatma Gökçe, “Bir otizmli annesi olarak kafamda güzel fikirler uyandı. Yeni şeyler öğrendim. Bunları uygulamaya geçirmeyi ve takipçisi olmayı düşünüyorum. Ben ciddi sorunlar yaşamadım genelde dik durmaya çalışıyorum normalmiş gibi eskiden kızım doğmadan önce kadınlar nasıl bu kadar güçlü olabiliyor derken aynı şeyi bende yaşıyorum. Duygu krize girdiğinde sorun çıkardığında ben gayet rahatım olayın bitmesini bekliyorum. İnsanlara çocuk otizmli krize girdim diye bilgilendirmeye çalışıyorum. Yiyecek istediğinde ya da toplu taşımada insanlara yaslanmaya çalıştığında, gürültü çıkardığında şimdi küçük sevimli görünüyor ama büyüyecek onunda kuralları öğrenmesi gerekiyor şeklinde bilinçlenmeye ve anlatmaya çalışıyorum. Beni zorlayan daha çok Duygu’nun krizleri oluyor.” Şeklinde konuştu. Sempozyum da konuşmacılara plaketlerinin verilmesinin ardından katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çektirildi.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler