Göçle Gelenler..
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

Göç; kisilerin gönüllü veya zorunlu sebeplerle geçici veya sürekli olarak kalmak kastiyla dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diger sebeplerle insan topluluklarinin bir yerden bir yere yapmis olduklari cografi hareketliliktir. 

Bizde Zeytinburnu Belediyesi AKDEM olarak Ilçemize iç ve dis göçle gelen ailelerin sehir hayatina adaptasyonunu saglamak için AKDEM Aile Egitim Ve Danismanlik Birimi Kente Uyum Servisini hizmete geçirdik...

Kente Uyum Servisi;ailenin tüm fertlerine yönelik olarak kente uyum sürecinde karsilasabilecekleri sorunlarin önüne geçmek için yapilan çalismalar bütünüdür.Sosyal hizmetler uzmanimiz tarafindan yürütülen bu hizmetler kapsaminda;kisiler bilgilendirilip, yönlendirmeler yapilmakta ve yasadiklari çevreye entegre olmalarini saglayan egitimlerle desteklenmektedirler. Kentin kültürünü tanitmaya yönelik geziler düzenlenmekte yasadiklari kültüre ve çevreye uyum saglamalarini kolaylastiracak Türkçe kurslari verilmektedir.

14 Ekim 2012 tarihinde baslayan Türkçe Okuma-Yazma kursumuz 14 Nisan Tarihine kadar her pazar saat 10:00-14:00 arasinda Ingilizce ve Arapça olarak uzman ögreticilerimiz tarafindan AKDEM egitim sinifinda verilmektedir.

Göç eden ailelerin yasadiklari sikintilar neticesinde ortay çikan sorunlarina yönelik psikolojik destekler verildigi gibi yine ihtiyaçlari dogrultusunda gitmeleri görüsmeleri gereken kurumlar hakkinda bilgilendirmelerin yapilmasi da bu servisimizin hizmetleri arasindadir.

Bunun yaninda ailenin tüm fertlerine yönelik olarak çesitli projeler gelistirmektedir.2013 yili projelerimiz arasinda çocuklar,gençler ve yetiskinler için ayri ayri egitim çalismalarimiz planlanmaktadir.

Zeytinburnu Belediyesi'nin "Göç"konusu üzerindeki hassasiyeti çesitli zaman dilimlerinde gerçeklestirdigi sempozyum ve bunlara yönelik yayinlariyla da sabitlenmistir.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler