Engelleri Aşıp Asker Oldular
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

 

Zeytinburnu Aile Adin Destekleme ve Engelliler Merkezi bünyesinde egitim gören engelli gençler, IBB’nin Engelliler Haftasi için koordine ettigi yemin töreninde ant içip bir günlügüne asker oldu. Sabah saatlerinde Eyüp Sultan Camii Meydani’nda düzenlenen törenle kinalari yakilan gençler, daha sonra sembolik olarak askerlik yapacaklari Hasdal Askeri Kislasi’na giderek teslim oldu. Kisla içerisinde askerlik yapan gençlerin refakat ettigi engelliler, heyecanlarini gizleyemedi. Komutan araciligiyla üniformalarini giyen engelliler, tertipleriyle birlikte askeri yemekhanede yemek yedi. Temsili yemin töreni öncesinde engelli askerler, komutanlarindan uygun adim yürüme ve selam verme gibi egitimler aldi.

VATANI GÖREVINI TAMAMLAYAN ENGELLILER TEZKERE ALDI

Temsili olarak askerlik görevlerini Hasdal Askeri Kislasinda yapan engelli gençler, usta askerlerle birlikte yemin törenine uygun adim yürüyerek geldi. Yemin töreni alaninda bulunan tribünde oturan engelli aileleri ise duygularini gizleyemedi. Zaman zaman duygu dolu anlarin yasandigi temsili yemin töreni, yürüme engelli Baris Pekdemir’in yas kütügüne plaket çakmasiyla basladi. Türk bayraklari ve silahlarin bulundugu masaya ellerini koyan engelli gençler, vatan için canlarini seve seve feda edeceklerine dair yemin etti. Yemin töreni sonrasinda vatani görevlerini basariyla tamamlayan engelli askerler tezkere almaya hak kazandi. Askeri tören takiminin Alay Sancagi’ni almasiyla baslayan tören yürüyüsüne katilan askerler, yaptiklari yürüyüsle ailelerine çaki gibi bir asker olduklarini gösterdi.

ENGELLI AILELERININ GURUR GÜNÜ

Hayalleri gerçek oldugu için mutlu olan engelli gençlerin yani sira aileleri de onlarla birlikte mutlulugu paylasti. Çocuklarinin bedensel ve zihinsel engeli yüzünden askerlik yapamamasindan dolayi üzüntü duyan aileler, çocuklarini askeri üniformanin içinde görünce gözyaslarini gizleyemedi. Duygu dolu anlarin yasandigi temsili yemin töreninde, engelli aileleri, evlatlari ve komutanlariyla birlikte hatira fotografi çektirdi.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler