“Çocuk Eğitiminde 0-5 Yaşa Dikkat!”
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

AKDEM tarafindan gerçeklestirilen Çarsamba Seminerleri’nin bu haftaki konugu Yrd. Doç. Dr. Seval Erden Imamoglu oldu. Imamoglu, ailenin çocuguna gelisim sürecinde (0-5 yas)güven duygusu asilamasi gerektigini belirterek, “Çocugun, sosyal çevrede kabul görmesi için gerekli ortamin hazirlanmasi gerekir. Ayrica sosyallesmeyi ögrenebilmesi için kabul edilmis bir uygun davranis modeli de sunulmasi önemlidir. Bilinçli aileler çocuklarinin okul ve sosyal yasamda basarili olabilmeleri için yeteneklerini fark edip ona göre gelistirmelidir. Böylece çocuk toplum hayatında ve iç dünyasinda daha basarili hale gelecektir” dedi. 

Çocuk yetistirirken ailelerin asiri koruyucu tutum içersine girmemeleri gerektigine dikkat çeken Imamoglu, “Bu durumun çocukta sürekli olarak korunmaya muhtaçmis hissiyati olusturdugu gibi kendi kararlarini alabilecek zemininin olusmamasina neden olur. Hiçbir engelle karsilasmasina izin verilmeyen çocuklar yeteneklerini geregince gelistiremez. Bu tarz çocuklar özelikle aile disindaki kisilerle iletisim kurmakta zorlanir. Baskalarindan çok kendilerini düsünür,dis dünyayi kendine tehdit olarak algilar.Hayatin önemli basamaklarini adimlarken karsilasacaklari güçlüklerde basa çikamayip basarisiz hale gelirler” seklinde konustu.

 

Imamoglu, çocuklariyla konusmadan, anlasmadan onlarin isteklerini hiçbir sekilde kabul etmeyen otoriter ailelerin çocuklarina yabanci olan her seye karsi güvensizlik, düsüncede katilik, güce karsi asiri hayranlik, zayifligi hos görme gibi duygular yükledigini vurguladi. 
Otoriteyle yetismis olan bu tarz çocuklarin zamanla kendi bastirilmis dürtülerini baskalarina yansitma gibi despot kisilik yapisina bürünme tehlikesi karsi karsiya oldugunu ifade eden Imamoglu, sunlari söyledi, “Bazi aileler çocuklarina karsi asiri hosgörülü tutum içersine girerler. Çocugun isteklerini hiçbir denetim ve sinirlama getirmeden daima kabul ederler. Disiplinin yok denecek kadar az olan bu ailelerde neyin dogru olup olmadigi anlatilsa bile uygulama ve denetleme düzensizdir. Bu tarz bir tutumda yetisen çocuk kendi duygu istek dürtülerini denetleyemez. Agresif davranislarinin artmasina neden olur” 

 

En uygun çocuk yetistirme tutumunun demokrasiden geçtigini söyleyen Imamoglu, bu ailelerin çocuklarini ayri bir birey olarak kabul ettiklerini onlarin fikirlerini dinlediklerini ve bagimsiz bir kisilige sahip olmalari için tesvik ettigini anlatti.Bu tip ailelerin çocuklariyla arada herhangi bir baski, sinirlama olmadan her türlü konuyu konusabildigini kaydeden Imamoglu, böyle bir ailede yetisen çocuklarin kendine güvenen, topluma faydasi olan evine bagli bir birey haline gelecegini bildirdi. Imamoglu; Zeytinburnulu hanimlara, çocuklariyla diyalog kurarken onlarla verimli vakit geçirmelerini, onlardan yapamayacaklari seyleri istememelerini, basarili kisileri onlara örnek göstermelerini ve asla yasitlariyla kiyaslamamalarini tavsiye etti


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler