Bu Test İhmale Gelmez!
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

AKDEM bünyesinde faaliyet gösteren Engelliler Koordinasyon Birimi’nin, 0-3 yas araligindaki çocuklara uyguladigi ücretsiz ‘Gelisim Testi’ ebeveynlerin ileride yasayabilecegi olumsuzluklari en aza indirmesi açisindan büyük önem arz ediyor. Engelliler Koordinasyon Birimi’nin Zeytinburnu’nda ikamet eden 0-3 yas araliginda bin çocuk üzerinde, yürüttügü gelisim testi çalismalarinda; 140 çocugun riskli, 119’unun da gelisim geriligi oldugu belirlendi. Erken teshis edilen gelisimsel bozukluk veya geriliginin ileriki dönemlerde yol açacagi olumsuzluklar, zamaninda yapilan müdahale ve tedavi ile en aza indirgenebiliyor.

 

Yaptiklari arastirmalarda ‘Denver Gelisimsel Tarama Testi’ni kullandiklarini anlatan Engelliler Koordinasyon Birimi Sorumlusu Psk. Seyhan Çelikiran, analiz sonuçlarini; normal, riskli ve gelisim geriligi olmak üzere üç kategoriye ayirdiklarini söyledi. Gelisim geriligi tespit ettikleri çocuklari erken tani teshisi ile hastanelere yönlendirdiklerini kaydeden Çelikiran, “Bu tip vakalarda AKDEM uzmanlari tarafindan probleme yönelik egitsel ve tedavisel yardimlar da verilmektedir” seklinde konustu. Zeytinburnu’nun en çok göç alan ilçelerin basinda geldigini belirten Çelikkiran, sunlari söyledi; “Ebeveynler, egitim, göç, ekonomik yetersizlikler ve saglik hizmetlerinden yeterince faydalanilamamasi gibi etkenlerden dolayi bebeklerindeki gelisimsel gerilikleri tespit edememektedir. Bizde bu vakalarin tespiti, tedavisi ve ebeveynlerin bilinçlendirilmesi adina böyle bir arastirma yapmaya karar verdik” Çelikkiran, teste tabi tuttuklari çocuklarda; insanlarla anlasma, kendi bireysel ihtiyaçlarini karsilayabilme, küçük cisimleri kullanabilme, problem çözebilme, isitme, algilama, dili kullanma, oturma ve yürüme gibi davranislarini gözlemlediklerini anlatti.Bin çocuk üzerinde yapilan test sonuçlari ile bilgiler veren Çelikkiran, “Çocuklarin 786’si normal çikarken, 106’sinda risk, 108’sinde de anormallikler tespit edildi.

 

Çocuklarin zihinsel ve bedensel gelisimi için minimum düzeyde karsilanmasi gereken beslenme ihtiyacinin, gelir seviyesi düstükçe karsilanamadigi görülmüstür. Bu sebeple gelir seviyesi düsük ailelerde gelisim geriligi olan çocuklarin dogum oranlarinin yükseldigi belirlenmistir” seklinde konustu. Ailelerin egitim seviyesi arttikça çocuklarda görülen gelisimsel problemlerin azaldigina dikkat çeken, Çelikkiran, “Bu durum ailenin geliri arasinda anlamli bir kolerasyon olusturdugu için ailenin geliri arttikça test degerlerinde anormal vaka çikma oraninin azaldigi saptandi. Ailenin geliri 0-600 TL olanlarda (%22,3),600-999 TL olanlarda (%13,8),1000-1499 TL olanlarda (%9,3) 2000 TL üstü olanlarda (%6,2) oraninda anormal sonuç izlenmistir. Ayrica teste tabi tutulan çocuklarin %43,7’ si normal dogumla, %56,3’ü ise sezaryenle dünyaya gelmis” seklinde istatistiksel bilgiler verdi. Kisisel ve sosyal deger testlerinde; çocugun yasi, kardes sayisi, akrabalarinda engelli olmasi, annede patoloji ve alerji varliginin anormal vaka sayisini arttirdigina dikkat çeken Çelikkiran, söyle devam etti; “Bu gibi durumlarda, riskin %77,3 oraninda arttigi gözlenmistir.

 

Yapilan ‘Dil Testi’nde eger çocukta bir gelisimsel bozukluk varsa %77 oraninda tespit edilebiliyor” Çocuklarindaki gelisimsel gecikmeler konusunda ebeveynlerin bilgilendirilmesinin yani sira bunu fark ettigi andan itibaren nerden ve nasil yardim alacagini da iyi bilmesi gerektigini vurgulayan Çelikkiran, AKDEM’in bu egitimi yillardir basari ile verdigini söyledi. 0-6 yas araliginin, çocuklarin zihinsel, fiziksel ve sosyal gelisimini sagladigi için önem arz ettigini ifade eden Çelikkiran, çocuklarinda gelisimsel bozukluk veya geriligi tespit eden ebeveynlerin vakit geçirmeden AKDEM’e müracaat etmelerini istedi.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler