Baş Ağrısı Deyip Geçmedik..
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

 

AKDEM Çarsamba Seminerlerinde bu hafta Bezmialem Üniv.Tip Fakültesi Nöroloji bölümü AD Doçentlerinden Doç.Dr.Arif Çelebi'yi konuk etti.

Agrinin tanimlanmasi ve halk arasinda en sik bilinen bas agrisi türü olan migren türünü konu ettigi konusmasinda; önemli olanin migren agrisinin hangi tip migren oldugunun tespit edilmesi oldugunu vurgulayan Çelebi , 23-24 tip migren çesidi oldugunu bunlardan Stres kaynakli, boyun kaynakli,barsak kaynakli, alerji kaynakli, karaciger kaynakli, sinizüt kaynakli, hormon-tiroid kaynakli migren tipleri hakkinda genis bilgi verdi.

Doç.Dr.Arif Çelebi dogru teshisin çok önemli oldugu belirttigi konusmasinda söyle devam etti. 

Agri her insanda farkli algilanir. Çünkü agri beyinde çözümlenen bir duygudur. Agri ,beynimiz basta olmak üzere vücudumuzun birçok sisteminin alarma geçtigi çok karmasik bir semptomdur,belirtidir.Yani agri bir bakima vücudun çagrisidir.

Genellikle bas agrisinin vücudunuzun fiziksel ve ruhsal strese verdigi cevap oldugunu söyleyen uzmanlar, bu stresin basinizdaki ve boynunuzdaki kaslari ile kan damarlarinizi da daralttigini ve daha sonra genisleterek migren ya da damarsal bas agrilarina yol açtigini açikliyorlar.

Bu karmasik sebebiyle uzun süre agri çeken bir insan beyni, bir zaman sonra daha farkli çalismaya, olaylari daha farkli algilamaya baslar. Bu dertten kurtulmak için kapi kapi dolasmaya, kim ne önerirse onu uygulamaya baslar.

Migren agrisi kendisine özgüdür.

Migrende en sik rastlanan belirti, hafif baslayip, bir süre sonra çok siddetli, zonklayici hale gelen bas ve boyun agrilaridir. Agri genelde basin bir tarafinda olur ve en az bir üç dört saat devam eder. Migren hastasi, agrisi bittikten sonra kendini yorgun ve bitkin hisseder. Migrene benzer belirtiler gösteren baska hastaliklar da vardir. Dolayisiyla daha önce teshis konmamis ise doktor kontrolünden geçmek ve tibbi teshis koydurmak gerekir. Bu durum özellikle bas agrilariniz aniden basladi ise ve daha önce böyle bir deneyim yasamadiysaniz daha da önem kazanir.

Saglikli günler dileriz...


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler