AKDEM’de Duyu Bütünleme Terapisi Başladı !
Yazı Boyutuplus-iconminus-icon
Okuma Modu:

 

1960’dan beri çocuklar için, özellikle otizm basta olmak üzere birçok problemin çözümünde oldukça önemli bir terapi yöntemi olarak uygulanan Duyu Bütünleme Terapisi artik AKDEM bünyesinde uygulanmaya baslamistir. Çocuklarin yasadiklari duysal problemlerin nörofizyolojik adaptasyon saglanarak dis çevre ile iletisim becerileri kazanmasi saglanmasi amaciyla programlar uzman fizyoterapistler tarafindan uygulanmaktadir.

Duyu bütünleme terapisi; direkt olarak çocugun merkezi sinir sitemine etki ettigi için sinir sisteminin gelisimini saglamaktadir. Vestibuler (denge) sistemi, Proprioseptip (vücut farkindaligi) duyusu, Taktil (dokunma) duyumu, görme, isitme gibi duyu alanlarinda dünyayi en iyi algilama, ögrenme çalismalari seanslar seklinde yapilmaktadir.

Seanslarinin basinda öncelikli olarak çocuk degerlendirilmekte ve hangi alanlarda ne sekilde sorun yasadigi tespit edilmekte, ardindan uygun terapi programi aylik olarak hazirlanmaktadir.

Terapi süreci içinde çocugun terapi sirasindaki ihtiyaç ve arayislari göz önünde tutulmakta ve aileye de çocugunun neye ihtiyaci oldugunu anlamasi için destek sunulmaktadir. 

Terapi sirasinda seanslar çocuga, ihtiyaci oldugu düzeydeki duyusal uyaranlarla donatilmis veya uyaranlardan arindirilmis oyunlar sekilde Duyu Bütünleme Odasinda sunulmaktadir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler